تیرچه صنعتی چیست؟

خط تولید تیرچه صنعتی اتوماتیک
خط تولید تیرچه صنعتی اتوماتیک

با پیشرفت تکنولوژی  تحویلی عظیم در درصنعت ساخت و ساز تیرچه بلوک رخ داد و روش های جدید جایگزین روشهای قدیمی را گرفتند. تیرچه ها به دو روش مدرن و سنتی تولید می گردند. امروزه تیرچه های صنعتی جایگزین تیرچه های سنتی شده است.

تیرچه بلوک صنعتی و سنتی

امروزه تولید تیرچه و اجرای سقف تیرچه بلوک ، یکی از رایج ترین و پرطرفدارترین شیوه اجرای سقف ها در ساختمان می باشد. سقف تیرچه بلوک دارای ویژگی ها و امتیازات متفاوتی است که باعث شده است که این نوع از سقف ها به یکی از محبوب ترین روش ها تبدیل گردد. با اجرای این سقفه ها، به دلیل مصرف کمتر بتن، سقفه های تیرچه بلوک بسیار سبک هستند و بعلاوه هزینه اجرای ساختمان کاهش می یابد. تیرچه بلوک ها در برابر نیروهای جانبی مقاومت خوبی دارد. برای پیمانکاران نیز به لحاظ اجرایی آسان است.

مهمترین بخش یک سقف تیرچه بلوک، تیرچه های سقفی می باشد. امروزه تیرچه های صنعتی جایگزین تیرچه های سنتی شده است. دستگاه های مدرن با پیشرفت تکنولوژی توانسته اند تولید سنتی و دستی تیرچه هایی با روش های جدید بعهده بگیرند.

تولید صنعتی این محصول بسیاری از ایرادات اجرای تیرچه سنتی را از بین برده است. تیرچه های صنعتی ( پرسی ) دارای ویژگی هایی برتری نسبت به تیرچه دستی هستند که در ادامه مقایسه شده است.

در تولید دستی تیرچه سنتی، میلگردهای برشی به شکل زیگزاگ درآمده و سپس با دستگاه جوش به شکل اسکلت تیرچه در می آید. روش دستی توسط نیروی انسانی انجام می گیرد، تولید محصول دارای خطاهای اجتناب ناپذیر خواهد بود ولی در روش صنعتی به دلیل اجرا توسط دستگاه این خطاها بوجود نمی آید.

میلگرد زیگزاگ چیست؟

میلگرد زیگزاگی-تیرچه بلوک صنعتی

Steel Structure Rebar Truss Grider یا میلگرد زیگزاگ یکی از انواع میلگرد است که در ساختمان سازی کاربرد زیادی دارد. این میلگرد که از اتصال میلگردهای و میلگردهای ساده شکل می گیرد با اصطلاح خرپا نیز در ساختمان سازی معروف است. اتصالات این مقاطع به دو صورت جوشی و به صورت قلاب کردن میلگردها در یکدیگر انجام می گیرد. در صنعت ساختمان سازی به این نوع میلگرد، میلگرد عرضی نیز می گویند.

بطور کل محصولات فولادی را می توان به دو دسته خام و پیش ساخته تقسیم کرد،محصولات خام که در محل ساختمان سازی ممکن است فقط به برش و جوش نیاز داشته باشند و هم اجرا می شوند. درمقابل، محصولاتی هستند که به دلیل پیچیدگی در ساخت باید در کارگاه ها با دقت زیاد ساخته شوند و سپس منقل شوند. میلگرد زیگزاگ یکی از همین محصولات فولادی پیش‌ ساخته به حساب می آید که هم به صورت دستی و هم به صورت مکانیزه در کارگاه ها تولید می ‌شود. میلگرد زیگزاگ دارای مقاومت باربری بسیار بالایی بوده و اغلب در ساخت سقف ‌ها، پل ‌های معلق و جاهایی که نیاز به این نوع مقاومت وجود دارد مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

مزایای استفاده از تیرچه صنعتی بجای تیرچه سنتی

  • کاهش وزن ساده
  • کاهش هزینه های تولید تیرچه
  • ذخیره سازی تناژ های بالا در صنعت ذوب آهن و امکان صادرات آن
  • کاهش قیمت تیرچه به دلیل صرفه جویی در مصرف
  • سبک شدن اجرای سقف
  • صرفه جویی در فضا و زمان اجرای پروژه
  • عدم لرزش سقف حتی در دهانه ی بزرگ سقف ها
  • حمل و نقل و امکان ارسال به تمامی نقاط کشور و صرفه جویی در هزینه ها
  • تولید انبوه خرپا بصورت کاملا مکانیزه