کانوایر چیست؟

کانوایر چیست و چه کاربردی دارد؟

امروزه کانوایر یکی از تجهیزات مهم و کاربردی در صنایع مختلف محسوب می شود. کانوایر سیستمی است که به وسیله آن می توان کالاها را از محلی به محل دیگر منتقل کرد.  این تجهیزات در وقت و انرژی برای جابه‌جایی انواع کالا صرفه‌جویی خواهند کرد. در واقع، کانوایر امکان انتقال سریع و کارآمد طیف گسترده‌ای از مواد و مصالح را به‌وجود می‌آورد. کانوایرها قادر هستند تا آیتم‌های مختلف را بدون صدمه زدن به آن‌ها جابه‌جا کنند.

همچنین، این تجهیزات را می‌توان عملا در تمام اماکن نصب کرد. به‌طور خاص، این تجهیزات در بخش‌هایی از صنعت کاربرد دارد که مستلزم جابه‌جایی مواد سنگین و حجیم است. از کانوایر در فروشگاه، فرودگاه، صنایع خودروسازی، معادن، پتروشیمی، نفت و گاز و کارخانجات مواد غذایی برای جابه‌جایی کالا و مصالح به‌طرز گسترده استفاده می‌شود. با توجه به نیاز صنایع، انواع مختلفی از کانوایر وجود دارد. کانوایر زنجیری، کانوایر شبکه پلاستیکی، کانوایر بالابر، کانوایر حمل بشکه و کانوایر تخلیه و بارگیری از جمله انواع رایج کانوایر به‌حساب می‌آیند. در صورتی که از کانوایر صحیح استفاده شود و به‌‍صورت منظم و دوره‌ای مورد سرویس و تعمیر قرار گیرد؛ طول عمر بالایی خواهد داشت. در ضمن، از دیگر عوامل مهمی که می‌تواند باعث افزایش طول عمر کانوایر شود کیفیت ساخت آن است.

نقش کانوایرها در خط رنگ پودری

در سیستم خط رنگ پیوسته جهت انتقال قطعات از کانوایر هوایی یا زمینی استفاده می شود.

این کانوایر ها بسته به نوع زنجیر و ریل انواع مختلفی دارد. کانوایرها برای حمل اشیا در شکل ها و اندازه ها و ظرفیت های گوناگون برای مواد با تیراژ کم و زیاد متنوع هستند.

بطور کلی  کانوایرها به دو دسته کانوایر زمینی و هوایی دسته بندی می شوند.

نحوه کار کانوایرها

گسترش دامنه کاربرد و استفاده از فناوریهای جدید باعث شده تا نحوه عملکرد و مکانیزم های متفاوتی برای کانوایرها توسط مهندسان وضع و بکار گرفته شود.

اما بطور کلی اکثر کانوایرها با استفاده از یک الکتروموتور محوری را به حرکت در می‌آورند که عمدتاً درامی به آن متصل است. در دیگر سوی آن درام هرزگردی با استفاده از تسمه یا زنجیر حلقه‌ای را می سازد که می‌توان با قرار دادن اجسام یا مواد آن‌ها را از یک نقطه به نقطه دیگر انتقال داد.

انواع کانوایر 

کانوایرها را با توجه به کاربرد آنها تقسیم بندی می کنند. کانوایر هوایی، کانوایر زمینی، بالابر، زنجیری و غیره از جمله مرسوم ترین کانوایر های مورد استفاده در صنعت می باشد.

  • کانوایر زمینی

برای انتقال قطعاتی که جای اویز ندارند یا به خاطر حالت خاص باید بر روی کانوایر کف گرد حمل شوند. در واقع کانوایر زمینی برای حمل قطعات بسیار سنگین استفاده می شود و اغلب نوار و تسمه ی آن روی زمین قرار می گیرد.
این کانوایر ها در ابعاد و اندازه ها بستگی به ابعاد و فضای کاری طراحی و ساخته می شوند. این کانوایر به صورت تک ریلی و یا عرضی اسلت دار و یا نواری ساخته می شوند.

 

  • کانوایر Uشکل و خطی

کانوایر U شکل و نیز کانوایرهای خطی نوع دیگری از کانوایر ها هستند و با توجه به کاربرد آن تولید می گردند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *